| Engine Displacement | 107 cc Engine | |
|---|---|---|
| Engine Type | Single Cylinder, 4-stroke Air-cooling | |
| Mileage Per Liter | 45 KM/L Mileage | |
| Top Speed Ability | 90 KM/H Top Speed | |
| Maximum Power | 5.2Kw @ 8000rpm | |
| Maximum Torque | 7.3Nm @ 6000rpm | |
| Kerb Weight | 111.5 KG Weight | |
| Brakes Style | Brake Front: Disc, Rear: Drum |
| Name | Walton Fusion 110 |
|---|---|
| Model | Fusion 110 |
| Color | Black, Red |
| Price | Tk 81,000 |
| Brand | Walton |
| Type | Standard Bikes |
| Showroom | Click Here |
| Engine Type | Single Cylinder, 4-stroke Air-cooling |
|---|---|
| Displacement | 107 cc |
| Maximum Power | 5.2Kw @ 8000rpm |
| Maximum Torque | 7.3Nm @ 6000rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air cooled |
| Drive Type | Chain |
| Starting | Electric & Kick |
| Fuel Supply | Petrol |
| Clutch | Wet-type, Multi Plate |
| Ignition | CDI (Spark) |
| Gear Box | 4 |
| Bore | Info not available |
| Stroke | Info not available |
| Compression Ratio | Info not available |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Yes |
| Tachometer | Yes |
| Odometer | Yes |
| Tripmeter | Yes |
| Console | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | No |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Anti Theft Alarm | No |
| Additional Features | No |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 41 |
|---|---|
| Highway Mileage | 48 |
| Max Speed | 90 KM/H (Approx) |
| Front Suspension | Telescopic |
|---|---|
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Length | 2020 |
|---|---|
| Width | 910 |
| Height | 1315 |
| Fuel Capacity | 15L |
| Wheelbase | 1300 mm |
| Kerb Weight | 111.5 kg |
| Headlight | Yes |
|---|---|
| Tail Light | Yes |
| Turn Signal Lamp | Yes |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | MF |
| Battery Capacity | 12v |
| Low Fuel Indicator | No |
| Tyre Size | 2.75-17,3.0-17 |
|---|---|
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| X-Shaped Led Tail Light | Yes |
| Full Digital Meter | No |
| Battery | 12v |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Yes |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | No |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | No |
| Pass Light | Yes |
Most powerful bike in the 110cc bike segment.
Engine Disp: N/A
Engine Type: Electric
Mileage PL: 65-70 KM Mileage
Top Speed: 60-65 KMH Top Speed
Maximum Power: N/A
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Disc
View Details →
Engine Disp: N/A
Engine Type: Electric
Mileage PL: 65-70 KM Mileage
Top Speed: 60-65 KMH Top Speed
Maximum Power: N/A
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Disc
View Details →
Engine Disp: 97.2 cc Engine
Engine Type: Air-Cooled, 4-Stroke Single Cylinder, OHC
Mileage PL: 65 KM/L Mileage
Top Speed: 90 KM/H Top Speed
Maximum Power: 5.2 @ 8000rpm
Brakes Style: Brake Front: Drum, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 78 cc Engine
Engine Type: 4-Stroke, Single Cylinder
Mileage PL: 75 km/L Mileage
Top Speed: 75 km/h Top Speed
Maximum Power: 4.2/7000 rpm
Brakes Style: Brake Front: Drum, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 98.9 cc Engine
Engine Type: Four stroke, single cylinder, air cooled
Mileage PL: 55 Kmpl (Approx)
Top Speed: 100 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: Info not available
Brakes Style: Brake Front: Disc, Brake Rear: Disc
View Details →
Engine Disp: 98.35 CC Engine
Engine Type: Four-stroke Single cylinder, air-cooled
Mileage PL: 60 KM/L Mileage
Top Speed: 80 KM/H Top Speed
Maximum Power: 4.8kw @ 7500rpm
Brakes Style: Brake Front: Drum, Brake Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 102 cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, 4 Stroke, SI Engine
Mileage PL: 89.5 Kmpl Mileage
Top Speed: 90 KM/H (Approx) Top Speed
Maximum Power: 7.7 Ps @ 7500 rpm
Brakes Style: Front: Drum, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 800W Power
Engine Type: Maintenance free battery
Mileage PL: 65-75Km a Single Charge
Top Speed: 40 km/h Top Speed
Maximum Power: N/A
Brakes Style: Front: Disc, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 1200W Power
Engine Type: Lead-acid Battery
Mileage PL: 60-70Km a Single Charge
Top Speed: 40KM/H Top Speed
Maximum Power: N/A
Brakes Style: Front: Disk , Rear: Drum
View Details →